Terapia manualna jest to metoda leczenia dysfunkcji nerwowo-mięśniowo–szkieletowych, oparta na wnioskach klinicznych i wykorzystująca bardzo specyficzne środki terapeutyczne oraz ćwiczenia lecznicze dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.


Pierwszym etapem terapii jest zebranie wywiadu oraz wnikliwe badanie pacjenta w celu ustalenia przyczyny oraz charakteru jego problemu. Wbrew opinii terapia manualna nie zajmuje się tylko i wyłącznie manipulacjami (tj np "nastawianie kręgosłupa).  Jest to rozwinięty system działań mający na celu w pełni rozwiązać problem pacjenta, poprzez wykorzystanie różnorakich technik na wszystkie części układu ruchu oraz pracy z tkankami miękkimi (mięśnie, ścięgna), więzadłami oraz tkanką nerwową.


Terapia manualna opiera się również na edukacji pacjenta, wprowadzeniu działań profilaktycznych, ćwiczeń, autoterapii.


Skuteczność terapii manualnej wynika z dokładnego badania pacjenta i leczenia jego  faktycznego problemu, a nie tylko objawów. Pozwala to leczyć wszystkie tkanki wchodzące w układ ruchu, a specjalnie dobrane techniki uśmierzają ból, zwiększają ruchomość, przywracają stabilność, ale również wpływają na ogólna poprawę zdrowia w ujęciu hollistycznym (całościowym). 


Skip to content